Uncategorized

You are currently browsing the archive for the Uncategorized category.

Dear Skaters and Coaches:

 

The GHS Boys and Girls Hockey Teams have both made the Play-offs! In order to accommodate both teams we are going to cancel our Saturday March 3rd Windy Hill ice session.

 

As of now there is a session Fri March 2 from 5:15 - 7:15 Pm.  Please check with the rink before traveling today if storm conditions worsen in the afternoon. Rink (203) 531-8560

 

There is no session Saturday March 10th due to the Basic Skills party.

 

Our last session of the year will be Friday March 9th 5:15-7:15.

 

Please email windyhillskatingclub@gmail.com with any questions.

First Name Last Name Home Club Event Type Event Level Event # Group Warm Up Start End Group
National Anthem 9:00
FREESTYLE COMPETITORS
Hailey Watson Bridgeport SC Free Skate Introductory Beginner 1 A 9:05 9:30
Leighton Krueger Individual Member of USFS Free Skate Introductory Beginner 1 A 9:05 9:30
Anna Dolgov Windy Hill SC Free Skate Introductory High Beginner 2 A 9:05 9:30
Stephenie Boccuzzi SC of Southern Connecticut Free Skate Introductory High Beginner 2 A 9:05 9:30
Caroline Ellis SC of Southern Connecticut Free Skate Introductory High Beginner 2 A 9:05 9:30
Caroline Hartch Windy Hill SC Free Skate Introductory High Beginner 3 B 9:05 9:30
Ava Cullen SC of Brewster Free Skate Introductory High Beginner 3 B 9:05 9:30
Rachel Alliker Individual Member of USFS Free Skate Introductory High Beginner 3 B 9:05 9:30
Anna Gorski Rye FSC Free Skate - Well Balanced No Test 4 A 9:30 9:55
Allison Danial Rye FSC Free Skate - Well Balanced No Test 4 A 9:30 9:55
Cindy Wang Rye FSC Free Skate - Well Balanced No Test 5 B 9:30 9:55
Emily Duarte Rye FSC Free Skate - Well Balanced No Test 5 B 9:30 9:55
Lylla McKee SC of Brewster Free Skate - Well Balanced No Test 5 B 9:30 9:55
Sophie Ryan Yonkers FSC Free Skate - Well Balanced No Test 6 C 9:30 9:55
Natalie Wang White Plains FSC Free Skate - Well Balanced No Test 6 C 9:30 9:55
Chantal Effing The SC of Saugerties Free Skate - Well Balanced No Test 6 C 9:30 9:55
Justin Royster Springdale FSC Free Skate - Well Balanced No Test 7 A 9:30 9:55
Alexis Taylor Hudson Valley FSC Free Skate - Well Balanced Pre-Preliminary 8 A 9:55 10:20
Corinne de Nigris Rye FSC Free Skate - Well Balanced Pre-Preliminary 8 A 9:55 10:20
Cora Humbert SC of Morris NJ Free Skate - Well Balanced Pre-Preliminary 9 B 9:55 10:20
Yashaswini Bonthu Dutchess FSC Free Skate - Well Balanced Pre-Preliminary 9 B 9:55 10:20
Ceili Romano Hickory Hill FSC Free Skate - Well Balanced Pre-Preliminary 9 B 9:55 10:20
Alexandra Swink Hudson Valley FSC Free Skate - Well Balanced Pre-Preliminary 10 C 9:55 10:20
Emily Kropp Rye FSC Free Skate - Well Balanced Pre-Preliminary 10 C 9:55 10:20
Sophia Huang Rye FSC Free Skate - Well Balanced Pre-Preliminary 10 C 9:55 10:20
Caitlin Buford Rye FSC Free Skate - Well Balanced Preliminary 11 A 10:20 10:45
Mackenzie Morehouse Hickory Hill FSC Free Skate - Well Balanced Preliminary 11 A 10:20 10:45
Hope Sullivan Hickory Hill FSC Free Skate - Well Balanced Preliminary 12 B 10:20 10:45
Madeline Besgen Rye FSC Free Skate - Well Balanced Preliminary 12 B 10:20 10:45
Devin Berkowitz The SC of New York Free Skate - Well Balanced Preliminary 12 B 10:20 10:45
Ashley Dang Rye FSC Free Skate - Well Balanced Preliminary 13 C 10:20 10:45
Suzuha Yanai The SC of New York Free Skate - Well Balanced Preliminary 13 C 10:20 10:45
Sara Costa SC of Brewster Free Skate - Well Balanced Preliminary 13 C 10:20 10:45
Sydni Foster SC of Southern Connecticut Free Skate - Test Track Pre-Preliminary Test Track 14 A 10:45 11:10
Anna Livits SC of Southern Connecticut Free Skate - Test Track Pre-Preliminary Test Track 14 A 10:45 11:10
Lyla Schleppy SC of Southern Connecticut Free Skate - Test Track Pre-Preliminary Test Track 14 A 10:45 11:10
Helen Hen Laurel Ridge SC Free Skate - Test Track Pre-Preliminary Test Track 15 B 10:45 11:10
India Davis-Hanessian Rye FSC Free Skate - Test Track Pre-Preliminary Test Track 15 B 10:45 11:10
Talia Klein SC of Southern Connecticut Free Skate - Test Track Pre-Preliminary Test Track 15 B 10:45 11:10
Sarah Boside SC of Southern Connecticut Free Skate - Test Track Pre-Preliminary Test Track 16 C 10:45 11:10
Becca Lomas SC of Brewster Free Skate - Test Track Pre-Preliminary Test Track 16 C 10:45 11:10
Michelle Klepp Union Arena SC Free Skate - Test Track Preliminary Test Track 17 A 11:10 11:30
Louise Pavie Bridgeport SC Free Skate - Test Track Preliminary Test Track 17 A 11:10 11:30
Caroline Leary Greenwich SC Free Skate - Test Track Preliminary Test Track 18 B 11:10 11:30
Caitlyn Foster SC of Southern Connecticut Free Skate - Test Track Preliminary Test Track 18 B 11:10 11:30
Emma Lovett Rye FSC Free Skate - Test Track Preliminary Test Track 19 C 11:10 11:30
Sarah Arevalo SC of Southern Connecticut Free Skate - Test Track Preliminary Test Track 19 C 11:10 11:30
Zoe Kassapidis Windy Hill SC Free Skate - Test Track Preliminary Test Track 19 C 11:10 11:30
Madeline Besgen Rye FSC Showcase Open To All 20 A 11:30 11:40
Kristen Lau Rye FSC Showcase Open To All 20 A 11:30 11:40
Devin Berkowitz The SC of New York Showcase Open To All 20 A 11:30 11:40
Natalie Wang White Plains FSC Showcase Open To All 20 A 11:30 11:40
ICE RESURFACE
Hannah Tsao The SC of New York Free Skate - Well Balanced Pre-Juvenile 21 A 11:55 12:15
Paige Greenstein The SC of New York Free Skate - Well Balanced Pre-Juvenile 21 A 11:55 12:15
Emma Whitehead Hudson Valley FSC Free Skate - Well Balanced Pre-Juvenile 22 B 11:55 12:15
Olivia Lee SC of Morris NJ Free Skate - Well Balanced Pre-Juvenile 22 B 11:55 12:15
Angeline Baker SC of Morris NJ Free Skate - Test Track Intermediate Test Track 23 A 12:15 12:30
Jessica Berry SC of Brewster Free Skate - Test Track Intermediate Test Track 23 A 12:15 12:30
Chloe Gerace SC of Southern Connecticut Free Skate - Test Track Pre-Juvenile Test Track 25 A 12:30 12:50
Hannah Reing Yonkers FSC Free Skate - Test Track Pre-Juvenile Test Track 25 A 12:30 12:50
Ella Devault Springdale FSC Free Skate - Test Track Pre-Juvenile Test Track 25 A 12:30 12:50
Keira Zheng Springdale FSC Free Skate - Test Track Juvenile Test Track 26 A 12:30 12:50
Annabel Devault Springdale FSC Free Skate - Test Track Juvenile Test Track 26 A 12:30 12:50
Special Cup Awards & Put Out Cones
BASIC SKILLS COMPETITORS
Ariana Bruzzi SC of Brewster Basic Elements Basic 3 27 A 1:05 1:20 ZAM
Mary Winston Codraro Individual Member of LTS USA Basic Elements Basic 3 27 A 1:05 1:20
Carolyn Hopstaken SC of Brewster Basic Elements Basic 3 27 A 1:05 1:20
Emma ODonnell Springdale FSC Basic Elements Basic 4 29 A 1:05 1:20 ZAM
Qianxun Hu Springdale FSC Basic Elements Basic 4 29 A 1:05 1:20
Sydney Villagomez Milford Ice Inc Basic Elements Basic 4 29 A 1:05 1:20
Aila Leff Brewster Ice Arena Basic Elements Snowplow Sam 28 A 1:05 1:25 WIN
NINA CODRARO Individual Member of LTS USA Basic Elements Snowplow Sam 28 A 1:05 1:25
Eleanor O'Grady SC of Brewster Basic Elements Basic 1 30 A 1:05 1:25 WIN
Lucia Fang SC of Brewster Basic Elements Basic 1 30 A 1:05 1:25
Laura Techar Non-USFS member Basic Elements Basic 2 32 A 1:05 1:25 WIN
Sarah Spannhake SC of Brewster Basic Elements Basic 2 32 A 1:05 1:25
Emilie Jeanty Bridgeport SC Basic Elements Basic 5 31 A 1:20 1:35 ZAM
Chloe Lin SC of Brewster Basic Elements Basic 5 31 A 1:20 1:35
Marlena Oellrich Greenwich Skating School (LTS USA) Basic Elements Basic 5 31 A 1:20 1:35
Yukiko Takeuchi Greenwich Skating School (LTS USA) Basic Elements Basic 6 33 A 1:20 1:35 ZAM
Cecilia Zinn Greenwich Skating School (LTS USA) Basic Elements Basic 6 33 A 1:20 1:35
Jinfan Hu Springdale FSC Basic Elements Basic 6 35 A 1:20 1:35 ZAM
Lily Glynn Rye FSC Basic Free Skate Compulsory Free Skate 1 34 A 1:25 1:40 WIN
Isabel Vazquez SC of Brewster Basic Free Skate Compulsory Free Skate 1 34 A 1:25 1:40
Morgan Eaton Rye FSC Basic Free Skate Compulsory Free Skate 1 34 A 1:25 1:40
Zelia Zika Sky Rink at Chelsea Piers (Basic Skills) Basic Free Skate Compulsory Free Skate 1 36 B 1:25 1:40 WIN
Miriam Gruenbaum Greenwich Skating School (LTS USA) Basic Free Skate Compulsory Free Skate 1 36 B 1:25 1:40
Rena Landberg Individual Member of USFS Basic Free Skate Compulsory Free Skate 1 38 C 1:25 1:40 WIN
Chloe Groarke Hickory Hill FSC Basic Free Skate Compulsory Free Skate 2 37 A 1:35 1:45 ZAM
Alyssa Palmer The SC of New York Basic Free Skate Compulsory Free Skate 3 39 A 1:35 1:45 ZAM
Rebecca Anderson SC of Brewster Basic Free Skate Compulsory Free Skate 5 41 A 1:35 1:45 ZAM
Sasha Peterson Windy Hill SC Basic Free Skate Compulsory Pre - Free Skate 40 A 1:40 1:45 WIN
Caroline George New Haven SC Basic Free Skate Compulsory Pre - Free Skate 40 A 1:40 1:45
Remove Cones
Eleanor O'Grady SC of Brewster Basic Program Basic 1 42 A 1:50 2:20
Rylie Im Westchester Skating Academy (Basic Skills) Basic Program Basic 2 43 A 1:50 2:20
Sarah Spannhake SC of Brewster Basic Program Basic 2 43 A 1:50 2:20
Ariana Bruzzi SC of Brewster Basic Program Basic 3 44 A 1:50 2:20
Carolyn Hopstaken SC of Brewster Basic Program Basic 3 44 A 1:50 2:20
Juliet Andreescu Springdale FSC Basic Program Basic 4 45 A 1:50 2:20
Emma ODonnell Springdale FSC Basic Program Basic 4 45 A 1:50 2:20
Devyn Glanville Greenwich SC Basic Program Basic 4 45 A 1:50 2:20
Sasha Mollett Greenwich SC Basic Program Basic 4 46 B 1:50 2:20
Ellie Hillenbrand Greenwich SC Basic Program Basic 4 46 B 1:50 2:20
Chloe Sneddon Greenwich SC Basic Program Basic 4 46 B 1:50 2:20
Michelle Jang Greenwich Skating School (LTS USA) Basic Program Basic 5 47 A 2:20 2:45
Emilie Jeanty Bridgeport SC Basic Program Basic 5 47 A 2:20 2:45
Chloe Lin SC of Brewster Basic Program Basic 5 47 A 2:20 2:45
Josie Getchell Individual Member of USFS Basic Program Basic 6 48 A 2:20 2:45
Eliza Craver Greenwich SC Basic Program Basic 6 48 A 2:20 2:45
Lauren Wills Greenwich SC Basic Program Basic 6 48 A 2:20 2:45
Caroline Cabrera Greenwich SC Basic Program Basic 6 49 B 2:20 2:45
Cecilia Zinn Greenwich Skating School (LTS USA) Basic Program Basic 6 49 B 2:20 2:45
ICE RESURFACE
Ruby Weiner Individual Member of USFS Basic Free Skate Program Pre - Free Skate 50 A 3:00 3:20
Eliza McGrath Palisades Skating School Basic Free Skate Program Pre - Free Skate 50 A 3:00 3:20
Felicity Ristau Windy Hill SC Basic Free Skate Program Pre - Free Skate 50 A 3:00 3:20
Marissa Wachs Rye FSC Basic Free Skate Program Pre - Free Skate 51 B 3:00 3:20
Alexandra Huen Rye FSC Basic Free Skate Program Pre - Free Skate 51 B 3:00 3:20
Sasha Peterson Windy Hill SC Basic Free Skate Program Pre - Free Skate 52 C 3:00 3:20
Alexis Colangelo The SC of Saugerties Basic Free Skate Program Pre - Free Skate 52 C 3:00 3:20
Lily Glynn Rye FSC Basic Free Skate Program Free Skate 1 53 A 3:20 3:40
Adriana Sanchez Westchester Skating Academy (Basic Skills) Basic Free Skate Program Free Skate 1 53 A 3:20 3:40
Isabel Vazquez SC of Brewster Basic Free Skate Program Free Skate 1 53 A 3:20 3:40
Morgan Eaton Rye FSC Basic Free Skate Program Free Skate 1 54 B 3:20 3:40
Ryan Im Rye FSC Basic Free Skate Program Free Skate 1 54 B 3:20 3:40
Zelia Zika Sky Rink at Chelsea Piers (Basic Skills) Basic Free Skate Program Free Skate 1 54 B 3:20 3:40
Miriam Gruenbaum Greenwich Skating School (LTS USA) Basic Free Skate Program Free Skate 1 55 C 3:20 3:40
Faith Cerrato Westchester Skating Academy (Basic Skills) Basic Free Skate Program Free Skate 1 55 C 3:20 3:40
Sophia Moran SC of Brewster Basic Free Skate Program Free Skate 1 56 D 3:40 4:00
Rena Landberg Individual Member of USFS Basic Free Skate Program Free Skate 1 56 D 3:40 4:00
Mark Harra Hudson Valley FSC Basic Free Skate Program Free Skate 1 57 A 3:40 4:00
Alyssa Palmer The SC of New York Basic Free Skate Program Free Skate 2 58 A 3:40 4:00
Chloe Groarke Hickory Hill FSC Basic Free Skate Program Free Skate 2 58 A 3:40 4:00
Caroline Richey Elliott Springdale FSC Basic Free Skate Program Free Skate 2 58 A 3:40 4:00
Catherine Cutting Greenwich SC Basic Free Skate Program Free Skate 2 59 B 3:40 4:00
Morgan Dweck Springdale FSC Basic Free Skate Program Free Skate 2 59 B 3:40 4:00
Alina Mitev SC of Brewster Basic Free Skate Program Free Skate 3 60 A 4:00 4:25
Claire Missoum SC of Brewster Basic Free Skate Program Free Skate 3 60 A 4:00 4:25
Meghan Thurmeier SC of Brewster Basic Free Skate Program Free Skate 3 60 A 4:00 4:25
Gracie Hillenmeyer Springdale FSC Basic Free Skate Program Free Skate 4 61 A 4:00 4:25
Caroline Caruso Rye FSC Basic Free Skate Program Free Skate 4 61 A 4:00 4:25
Abigail Scinicariello SC of Brewster Basic Free Skate Program Free Skate 4 61 A 4:00 4:25
Ava Rogers Triangle FSC Basic Free Skate Program Free Skate 5 62 A 4:00 4:25
Rebecca Anderson SC of Brewster Basic Free Skate Program Free Skate 5 62 A 4:00 4:25
Sadie Archie Springdale FSC Basic Free Skate Program Free Skate 5 62 A 4:00 4:25

The 2018 Greenwich Town Competition

Sunday February 25th, 2018

Closing date of entries is January 19th 2018

Sherman Avenue

 Greenwich, CT 06830

(203) 531-8560

Dorothy Hamill Skating Rink

REVISED APPLICATION

2018 Greenwich Town Competition CTA 2_

Like us on Facebook for Updates!

https://www.facebook.com/Windy-Hill-Skating-Club-154968657895198/

WINDY HILL SKATING CLUB
Multi-Session ICE PACKAGE FORM
October 13, 2017 thru March 9, 2018

13 SESSION ICE PACKAGE – MAY BE USED EITHER FRIDAY OR SATURDAY SESSIONS
WHSC continues to offer its Subscription Ice Policy to allow skaters more flexibility with their practice schedules and continue to receive the best pricing offered for Windy Hill Skating Club ice sessions.

Session packages may be used at either a FRIDAY OR SATURDAY SESSION. Rates are based on annual estimated ice costs and are calculated to provide a discounted rate over the walk on ice cost. Ice subscriptio.ns are not transferable to other skaters and no refunds will be given at the end of the season for any unused ice time.

13 SESSION ICE PACKAGE FORM Click link below

FULL PAYMENT REQUIRED.

ALL SUBSCRIBERS MUST SUBMIT PAYMENT WITH FORM. CLUB MEMBERSHIP REQUIRED.

CONTACT CHRIS ABBOTT, windyhillskatingclub@gmail.com, WITH ANY PAYMENT QUESTIONS.

 

Session Time Weeks Session PACKAGE Rate

 

 13 SESSION

(2 HOUR) Package

 

USE FRI OR SAT

October 13, 2017

thru

March 9, 2018

Fridays

 5:15 to 7:15 pm

No ice:  11/17;

12/29;

1/19

 

19 Weeks  

Home Club

Members

13 Sessions

$725

 

Associate Members

13 Sessions

$805

Includes subscriber membership fee of $50*

 

 

 

Saturdays

4:15 to 6:15 pm

13 Weeks      

 

 2018 Ice Package

6 Session Add-on

 

Supplement for those purchasing 13-Session package 6 Sessions

 

6 Sessions $300

Add-on at 10% Discount thru December 1st; after $335

Must purchase 13 session package to be eligible.

  

 

 

     

WINDY HILL SKATING CLUB

Founded 1978

 Download membership Application click link below to forms

Greetings!  The Windy Hill Skating Club’s season at the Dorothy Hamill Skating Rink in Greenwich, CT kicks off on Friday, October 13, 2017 and the last session will be early March 2018*. The Windy Hill Skating Club (WHSC) is a member of the US Figure Skating Association and offers Freestyle ice sessions on most Fridays and Saturdays. Home Club members: the membership renewal application must be returned by June 29, 2017 to ensure your continued USFS membership status which expires June 30, 2017.  Our Multi-Session Ice Package for Fridays OR Saturdays will be available in early July.

 

HOME CLUB MEMBER BENEFITS!

In addition to registration with USFS and Skating Magazine, Home Club members receive a special discounted rate for the multi-session Ice Package and preferred access to all WHSC sponsored Testing.

*pending final rink schedule.

The 2017 ShopRite Nutmeg State Games Figure Skating Competition

will be held on Saturday, July 15 and hosted by Newington Arena.

 

Sign Up Today on EntryEeze!

 

Nutmeg@NutmegStateGames.org  |  (860) 788 7041  |  NutmegStateGames.org

 

Date: Sat., July 15th and Sun., July 16th (if needed). - Test Status is effective as of June 9th.

- This event allows out of state participation.

- Awards will be presented for 1st, 2nd, and 3rd place finishers.

- 6.0 Majority Judging System.

- Qualifier for the 2019 State Games of America.

 

 

REVISED START AND END TIMES

COMPETITION WILL BEGIN AT 8:00 AM AND SHOULD FINISH BY 6:00 PM

COACHES

Please confirm you have reviewed to  windyhillskatingclub@gmail.com

Due to the number of skaters there will be NO PRACTICE ICE available at the Dorothy Hamill Rink the morning of the competition

 

ALL COMPETITORS

Please check in at the FRONT WINDOW of the rink to pick up your registration package.

Please arrive 1 1/2 hours before your scheduled event and if you are using music, bring 2 working CDs to be dropped at the registration table upon arrival. They will be returned to you at the front table.

There will be a scheduled awards ceremony at 3:00 PM for the SPECIAL AWARDS ONLY.  All other medals should be picked up at the wards table once event result is officially posted.

A podium will be available for photos.

Contact Chris Abbott with any scratches (203) 485-0375 leave a voice mail message OR

 email: windyhillskatingclub@gmail.com

 

Greenwich Town Competition 2017   Posted Feb 17, 2017

Freestyle Competitors PAGE 1 - 3           Basic Skills Competitors PAGE 4 - 6 Below is the schedule for Sunday, February 26st Events

Please arrive 1 1/2 hours before your scheduled event. This Schedule does not reflect skate order. 

Please check spelling and be sure skater is in the correct category.  

Contact Chris Abbott with any scratches (203) 485-0375 Voice Mail; email: windyhillskatingclub@gmail.com

 

Last Name First Name Home Club Event Type Event Level Event # GROUP WarmUp END
Foster Sydni SC of Southern Connecticut Free Skate - Introductory Beginner 1 A 8:05 AM 8:32 AM
Butler Tessa Sky Rink at Chelsea Piers (BS) Free Skate - Introductory Beginner 1 A 8:05 AM 8:32 AM
                 
Daley Simon SC of Brewster Free Skate - Introductory Beginner 2 A 8:05 AM 8:32 AM
                 
Valiquette Victoria The SC of New York Free Skate - Introductory High Beginner 3 A 8:05 AM 8:32 AM
Low Livia Rye FSC Free Skate - Introductory High Beginner 3 A 8:05 AM 8:32 AM
Cice Gianna Individual Member of USFS Free Skate - Introductory High Beginner 3 A 8:05 AM 8:32 AM
Livits Anna SC of Southern Connecticut Free Skate - Introductory High Beginner 4 B 8:05 AM 8:32 AM
Moshtael Yaas Westchester Skating Aca (BS) Free Skate - Introductory High Beginner 4 B 8:05 AM 8:32 AM
Hen Helen Laurel Ridge SC Free Skate - Introductory High Beginner 4 B 8:05 AM 8:32 AM
Ellis Caroline SC of Southern Connecticut Free Skate - Introductory High Beginner 5 C 8:05 AM 8:32 AM
Klein Talia SC of Southern Connecticut Free Skate - Introductory High Beginner 5 C 8:05 AM 8:32 AM
                 
Danial Allison Rye FSC Free Skate - Test Track Pre-Preliminary Test Track 6 A 8:32 AM 8:56 AM
Mentor Naiya SC of Brewster Free Skate - Test Track Pre-Preliminary Test Track 6 A 8:32 AM 8:56 AM
Greene Christiana Rye FSC Free Skate - Test Track Pre-Preliminary Test Track 6 A 8:32 AM 8:56 AM
Wu Lala Rye FSC Free Skate - Test Track Pre-Preliminary Test Track 7 B 8:32 AM 8:56 AM
Pearson Anastasia Springdale FSC Free Skate - Test Track Pre-Preliminary Test Track 7 B 8:32 AM 8:56 AM
Woo Evelyn Windy Hill SC Free Skate - Test Track Pre-Preliminary Test Track 7 B 8:32 AM 8:56 AM
Hurst Abigail Springdale FSC Free Skate - Test Track Pre-Preliminary Test Track 8 C 8:32 AM 8:56 AM
Lecardo Courtney Laurel Ridge SC Free Skate - Test Track Pre-Preliminary Test Track 8 C 8:32 AM 8:56 AM
Lomas Becca SC of Brewster Free Skate - Test Track Pre-Preliminary Test Track 8 C 8:32 AM 8:56 AM
Foster Caitlyn SC of Southern Connecticut Free Skate - Test Track Pre-Preliminary Test Track 9 D 8:56 AM 9:20 AM
Lovett Emma Rye FSC Free Skate - Test Track Pre-Preliminary Test Track 9 D 8:56 AM 9:20 AM
Arevalo Sarah SC of Southern Connecticut Free Skate - Test Track Pre-Preliminary Test Track 9 D 8:56 AM 9:20 AM
Hogan Caitlin Laurel Ridge SC Free Skate - Test Track Pre-Preliminary Test Track 10 E 8:56 AM 9:20 AM
Arcuri Sherlynn Windy Hill SC Free Skate - Test Track Pre-Preliminary Test Track 10 E 8:56 AM 9:20 AM
Shpakova Anastasya SC of Brewster Free Skate - Test Track Pre-Preliminary Test Track 10 E 8:56 AM 9:20 AM
Leary Margaret Greenwich SC Free Skate - Test Track Pre-Preliminary Test Track 11 F 8:56 AM 9:20 AM
Mills Nevaeh SC of Southern Connecticut Free Skate - Test Track Pre-Preliminary Test Track 11 F 8:56 AM 9:20 AM
                 
Gerace Chloe SC of Southern Connecticut Free Skate - Test Track Preliminary Test Track 12 A 9:20 AM 9:44 AM
Leary Callie Greenwich SC Free Skate - Test Track Preliminary Test Track 12 A 9:20 AM 9:44 AM
Costa Sara SC of Brewster Free Skate - Test Track Preliminary Test Track 12 A 9:20 AM 9:44 AM
Pomerantz Carly Aviator FSC Free Skate - Test Track Preliminary Test Track 13 B 9:20 AM 9:44 AM
Devault Ella Springdale FSC Free Skate - Test Track Preliminary Test Track 13 B 9:20 AM 9:44 AM
Kassapidis Zoe Windy Hill SC Free Skate - Test Track Preliminary Test Track 13 B 9:20 AM 9:44 AM
                 
Bonney Jennifer Rye FSC Free Skate - Test Track Pre-Juvenile Test Track 14 A 9:20 AM 9:44 AM
Dodell Lisa Rye FSC Free Skate - Test Track Pre-Juvenile Test Track 14 A 9:20 AM 9:44 AM
                 
Low Dorothy Rye FSC Free Skate - Test Track Juvenile Test Track 15 A 9:44 AM 10:06 AM
Berry Jessica SC of Brewster Free Skate - Test Track Juvenile Test Track 15 A 9:44 AM 10:06 AM
Devault Annabel Springdale FSC Free Skate - Test Track Juvenile Test Track 15 A 9:44 AM 10:06 AM
                 
Sanchez Jacob Hudson Valley FSC Free Skate - Well Balanced Juvenile 16 A 9:44 AM 10:06 AM
Lorenz Louis The SC of New York Free Skate - Well Balanced Juvenile 16 A 9:44 AM 10:06 AM
                 
Marmon Riley Hudson Valley FSC Short Program Intermediate 17 A 10:06 AM 10:25 AM
Massa Isabella Rye FSC Short Program Intermediate 17 A 10:06 AM 10:25 AM
Rom Elbi The SC of New York Short Program Intermediate 18 B 10:06 AM 10:25 AM
Filippova Sofiya SC of Brewster Short Program Intermediate 18 B 10:06 AM 10:25 AM
Blackwell Georgina Aviator FSC Short Program Intermediate 18 B 10:06 AM 10:25 AM
                 
Tan Maxine Springdale FSC Short Program Novice 19 A 10:25 AM 10:47 AM
                 
Lewis Tracey The SC of New York Short Program Junior 20 A 10:25 AM 10:47 AM
Montesinos Cantu Andrea Mexico - Fed Mex de P S Hie Short Program Junior 20 A 10:25 AM 10:47 AM
Vernikov Anna North Jersey FSC Short Program Junior 21 B 10:25 AM 10:47 AM
Cerruti Ciana The SC of Lake Placid Short Program Junior 21 B 10:25 AM 10:47 AM
                 
de Nigris Corinne Rye FSC Free Skate - Well Balanced No Test 22 A 10:47 AM 11:11 AM
Hakhovich Veronica Aviator FSC Free Skate - Well Balanced No Test 22 A 10:47 AM 11:11 AM
Rahman Alexandra Aviator FSC Free Skate - Well Balanced No Test 23 B 10:47 AM 11:11 AM
Socol MeiLi Yonkers FSC Free Skate - Well Balanced No Test 23 B 10:47 AM 11:11 AM
Heinen Sara Hickory Hill FSC Free Skate - Well Balanced No Test 23 B 10:47 AM 11:11 AM
Vallieres Lily Rose Windy Hill SC Free Skate - Well Balanced No Test 24 C 10:47 AM 11:11 AM
Bonthu Yashaswini Dutchess FSC Free Skate - Well Balanced No Test 24 C 10:47 AM 11:11 AM
Besgen Madeline Windy Hill SC Free Skate - Well Balanced No Test 24 C 10:47 AM 11:11 AM
Iarriccio Isabella Yonkers FSC Free Skate - Well Balanced No Test 25 D 11:11 AM 11:35 AM
Jung Giana SC of Morris NJ Free Skate - Well Balanced No Test 25 D 11:11 AM 11:35 AM
Dang Ashley Rye FSC Free Skate - Well Balanced No Test 25 D 11:11 AM 11:35 AM
Huang Sophia Rye FSC Free Skate - Well Balanced No Test 26 E 11:11 AM 11:35 AM
Zoota Lauren Springdale FSC Free Skate - Well Balanced No Test 26 E 11:11 AM 11:35 AM
Leddy Eliza SC of Brewster Free Skate - Well Balanced No Test 26 E 11:11 AM 11:35 AM
                 
Buford Caitlin Rye FSC Free Skate - Well Balanced Pre-Preliminary 27 A 11:11 AM 11:35 AM
Morehouse Mackenzie Hickory Hill FSC Free Skate - Well Balanced Pre-Preliminary 27 A 11:11 AM 11:35 AM
Ryvkin Abigail Aviator FSC Free Skate - Well Balanced Pre-Preliminary 28 B 11:35 AM 12:00 PM
Steinmetz Abbie Aviator FSC Free Skate - Well Balanced Pre-Preliminary 28 B 11:35 AM 12:00 PM
Willoughby Jordyn Aviator FSC Free Skate - Well Balanced Pre-Preliminary 28 B 11:35 AM 12:00 PM
Sullivan Hope Hickory Hill FSC Free Skate - Well Balanced Pre-Preliminary 29 C 11:35 AM 12:00 PM
McGuire Alexandra Rye FSC Free Skate - Well Balanced Pre-Preliminary 29 C 11:35 AM 12:00 PM
Hestevold Cameron SC of Morris NJ Free Skate - Well Balanced Pre-Preliminary 29 C 11:35 AM 12:00 PM
Iarriccio Alessandra Yonkers FSC Free Skate - Well Balanced Pre-Preliminary 30 D 11:35 AM 12:00 PM
Scott Camryn Rye FSC Free Skate - Well Balanced Pre-Preliminary 30 D 11:35 AM 12:00 PM
Remotti Victoria Rye FSC Free Skate - Well Balanced Pre-Preliminary 30 D 11:35 AM 12:00 PM
                 
ICE RESURFACE 12:00 PM 12:15 PM
                 
Inana Lara SC of Brewster Free Skate - Well Balanced Juvenile 31 A 12:15 PM 12:42 PM
Ziegler Ava SC of Morris NJ Free Skate - Well Balanced Juvenile 31 A 12:15 PM 12:42 PM
Min Ava SC of Brewster Free Skate - Well Balanced Juvenile 32 B 12:15 PM 12:42 PM
Takhalov Kelly Aviator FSC Free Skate - Well Balanced Juvenile 32 B 12:15 PM 12:42 PM
O'Brien Kaitlin Rye FSC Free Skate - Well Balanced Juvenile 32 B 12:15 PM 12:42 PM
Zelyakovsky Paris Aviator FSC Free Skate - Well Balanced Juvenile 33 C 12:15 PM 12:42 PM
Marmon Riley Hudson Valley FSC Free Skate - Well Balanced Juvenile 33 C 12:15 PM 12:42 PM
Friedmann Melanie The SC of New York Free Skate - Well Balanced Juvenile 33 C 12:15 PM 12:42 PM
Park Amanda The SC of New York Free Skate - Well Balanced Juvenile 34 D 12:42 PM 1:09 PM
Orlinsky Abbie The SC of New York Free Skate - Well Balanced Juvenile 34 D 12:42 PM 1:09 PM
                 
Curry Caitriona Rye FSC Free Skate - Well Balanced Intermediate 35 A 12:42 PM 1:09 PM
Massa Isabella Rye FSC Free Skate - Well Balanced Intermediate 35 A 12:42 PM 1:09 PM
Rom Elbi The SC of New York Free Skate - Well Balanced Intermediate 35 A 12:42 PM 1:09 PM
Filippova Sofiya SC of Brewster Free Skate - Well Balanced Intermediate 36 B 12:42 PM 1:09 PM
Blackwell Georgina Aviator FSC Free Skate - Well Balanced Intermediate 36 B 12:42 PM 1:09 PM
                 
Tan Maxine Springdale FSC Free Skate - Well Balanced Novice 37 A 1:09 PM 1:33 PM
                 
Lewis Tracey The SC of New York Free Skate - Well Balanced Junior 38 A 1:09 PM 1:33 PM
Vernikov Anna North Jersey FSC Free Skate - Well Balanced Junior 38 A 1:09 PM 1:33 PM
Cerruti Ciana The SC of Lake Placid Free Skate - Well Balanced Junior 38 A 1:09 PM 1:33 PM
                 
Valiquette Lillian The SC of New York Free Skate - Well Balanced Pre-Juvenile 39 A 1:33 PM 2:00 PM
Kassirer Aliza Aviator FSC Free Skate - Well Balanced Pre-Juvenile 39 A 1:33 PM 2:00 PM
DeCillis Sarah Rye FSC Free Skate - Well Balanced Pre-Juvenile 39 A 1:33 PM 2:00 PM
Ford Whitney The SC of New York Free Skate - Well Balanced Pre-Juvenile 40 B 1:33 PM 2:00 PM
Akinla Rachel SC of Brewster Free Skate - Well Balanced Pre-Juvenile 40 B 1:33 PM 2:00 PM
Hirsch Lily Rye FSC Free Skate - Well Balanced Pre-Juvenile 40 B 1:33 PM 2:00 PM
Orlinsky Alexandra The SC of New York Free Skate - Well Balanced Pre-Juvenile 41 C 1:33 PM 2:00 PM
Zakharov Nicole Aviator FSC Free Skate - Well Balanced Pre-Juvenile 41 C 1:33 PM 2:00 PM
                 
Tucker Catherine Windy Hill SC Free Skate - Well Balanced Preliminary 42 A 2:00 PM 2:24 PM
Farber Alexa Aviator FSC Free Skate - Well Balanced Preliminary 42 A 2:00 PM 2:24 PM
Smith Rebekah Hickory Hill FSC Free Skate - Well Balanced Preliminary 43 B 2:00 PM 2:24 PM
Rand Ita Aviator FSC Free Skate - Well Balanced Preliminary 43 B 2:00 PM 2:24 PM
Belugin Aleksandra Hudson Valley FSC Free Skate - Well Balanced Preliminary 43 B 2:00 PM 2:24 PM
Wong-Pan Samantha Hudson Valley FSC Free Skate - Well Balanced Preliminary 44 C 2:00 PM 2:24 PM
McCrudden James The SC of New York Free Skate - Well Balanced Preliminary 44 C 2:00 PM 2:24 PM
Zollbrecht Kayla Yonkers FSC Free Skate - Well Balanced Preliminary 44 C 2:00 PM 2:24 PM
                 

 

 Last Name  First Name  Home Club  Event Type Event Level            Event #  Group WarmUp END
Hillenmeyer Gracie Springdale FSC Basic Free Skate Comp Free Skate 3 50 A 2:26 PM 2:45 PM
Anderson Rebecca SC of Brewster Basic Free Skate Comp Free Skate 3 50 A 2:26 PM 2:45 PM
                 
Glanville Devyn Greenwich SS (LTS USA) Basic Elements Snowplow Sam 51 A 2:26 PM 2:51 PM
                 
Kohn Yehudis Aviator FSC Basic Free Skate Comp Free Skate 5 52 A 2:26 PM 2:45 PM
Goodwin Claudia The SC of New York Basic Free Skate Comp Free Skate 5 52 A 2:26 PM 2:45 PM
                 
Karish Mia Greenwich SS (LTS USA) Basic Elements Basic 1 53 A 2:26 PM 2:51 PM
Levesque Vaughn Non-USFS member Basic Elements Basic 1 53 A 2:26 PM 2:51 PM
Rubenstein Anna Greenwich SS (LTS USA) Basic Elements Basic 1 53 A 2:26 PM 2:51 PM
                 
Glynn Lily Springdale FSC Basic Free Skate Comp Pre - Free Skate 54 A 2:26 PM 2:45 PM
Lee Claudia Rye FSC Basic Free Skate Comp Pre - Free Skate 54 A 2:26 PM 2:45 PM
                 
Winston Codraro Mary Individual Mem of USFS Basic Elements Basic 2 55 A 2:26 PM 2:51 PM
Farnum Ryan Non-USFS member Basic Elements Basic 2 55 A 2:26 PM 2:51 PM
                 
Ristau Felicity Windy Hill SC Basic Free Skate Comp Pre - Free Skate 56 B 2:26 PM 2:45 PM
Landberg Rena Greenwich SS (LTS USA) Basic Free Skate Comp Pre - Free Skate 56 B 2:26 PM 2:45 PM
                 
Levesque Murphy Non-USFS member Basic Elements Basic 3 57 A 2:26 PM 2:51 PM
Peterson Sasha Greenwich SS (LTS USA) Basic Elements Basic 3 57 A 2:26 PM 2:51 PM
Mylus Anna SC of Brewster Basic Elements Basic 3 57 A 2:26 PM 2:51 PM
                 
Vazquez Isabel SC of Brewster Basic Elements Basic 4 58 A 2:45 PM 3:02 PM
Kessler Sadie Greenwich SS (LTS USA) Basic Elements Basic 4 58 A 2:45 PM 3:02 PM
Levesque Aurora Non-USFS member Basic Elements Basic 4 58 A 2:45 PM 3:02 PM
                 
Gruenbaum Miriam Greenwich SS (LTS USA) Basic Elements Basic 5 59 A 2:45 PM 3:02 PM
                 
Lee Jane Springdale FSC Basic Elements Basic 6 60 A 2:45 PM 3:02 PM
Lanzetta Lily Sky Rink Chelsea Piers BS Basic Elements Basic 6 60 A 2:45 PM 3:02 PM
Utzinger Emily Greenwich SS (LTS USA) Basic Elements Basic 6 60 A 2:45 PM 3:02 PM
                 
         ICE RESURFACE               3:02 PM  3:15 PM 
                 
Glynn Lily Springdale FSC Basic Free Skate Program Pre - Free Skate 61 A 3:15 PM 3:40 PM
Lee Claudia Rye FSC Basic Free Skate Program Pre - Free Skate 61 A 3:15 PM 3:40 PM
Rogers Ava SC of Brewster Basic Free Skate Program Pre - Free Skate 61 A 3:15 PM 3:40 PM
Schleppy Lyla Individual Member of USFS Basic Free Skate Program Pre - Free Skate 62 B 3:15 PM 3:40 PM
Groarke Chloe Hickory Hill FSC Basic Free Skate Program Pre - Free Skate 62 B 3:15 PM 3:40 PM
Norton Gisela Yonkers FSC Basic Free Skate Program Pre - Free Skate 62 B 3:15 PM 3:40 PM
Cerrato Faith Westchester Skating Acad BS Basic Free Skate Program Pre - Free Skate 63 C 3:15 PM 3:40 PM
Vail Amelia SC of Brewster Basic Free Skate Program Pre - Free Skate 63 C 3:15 PM 3:40 PM
Moran Sophia SC of Brewster Basic Free Skate Program Pre - Free Skate 63 C 3:15 PM 3:40 PM
                 
Belorusets Jaqueline Aviator FSC Basic Free Skate Program Free Skate 4 64 A 3:40 PM 4:00 PM
Kim Jayne Springdale FSC Basic Free Skate Program Free Skate 4 64 A 3:40 PM 4:00 PM
Kropp Emily Rye FSC Basic Free Skate Program Free Skate 4 65 B 3:40 PM 4:00 PM
Sabini Alexandra Rye FSC Basic Free Skate Program Free Skate 4 65 B 3:40 PM 4:00 PM
                 
Dayts Rachel Aviator FSC Basic Free Skate Program Free Skate 5 66 A 3:40 PM 4:00 PM
Kohn Yehudis Aviator FSC Basic Free Skate Program Free Skate 5 66 A 3:40 PM 4:00 PM
Goodwin Claudia The SC of New York Basic Free Skate Program Free Skate 5 66 A 3:40 PM 4:00 PM
                 
Dantzig Paula Westchester Skating Ac BS Basic Free Skate Program Free Skate 6 67 A 3:40 PM 4:00 PM
                 
Kim Chloe Westchester Skating Ac BS Basic Program Basic 2 68 A 4:00 PM 4:25 PM
Park Liv Westchester Skating Ac BS Basic Program Basic 2 68 A 4:00 PM 4:25 PM
                 
Gutin Isabella Aviator FSC Basic Program Basic 3 69 A 4:00 PM 4:25 PM
Sanchez Adriana Westchester Skating Ac BS Basic Program Basic 3 69 A 4:00 PM 4:25 PM
Mollett Sasha Greenwich SC Basic Program Basic 3 69 A 4:00 PM 4:25 PM
Cook Abby Greenwich SC Basic Program Basic 3 70 B 4:00 PM 4:25 PM
Mylus Anna SC of Brewster Basic Program Basic 3 70 B 4:00 PM 4:25 PM
                 
Vazquez Isabel SC of Brewster Basic Program Basic 4 71 A 4:00 PM 4:25 PM
Craver Eliza Greenwich SC Basic Program Basic 4 71 A 4:00 PM 4:25 PM
Teixeira Addy Greenwich SC Basic Program Basic 4 72 B 4:00 PM 4:25 PM
Cabrera Caroline Greenwich SC Basic Program Basic 4 72 B 4:00 PM 4:25 PM
                 
Gruenbaum Miriam Greenwich SS (LTS USA) Basic Program Basic 5 73 A 4:25 PM 4:50 PM
                 
Kassirer Ahuva Aviator FSC Basic Program Basic 6 74 A 4:25 PM 4:50 PM
Dolgov Anna Windy Hill SC Basic Program Basic 6 74 A 4:25 PM 4:50 PM
Boccuzzi Stephenie SC of Southern Connecticut Basic Program Basic 6 75 B 4:25 PM 4:50 PM
Norton Larena Yonkers FSC Basic Program Basic 6 75 B 4:25 PM 4:50 PM
Caruso Caroline Springdale FSC Basic Program Basic 6 75 B 4:25 PM 4:50 PM
Marshall Madeleine Chelsea Piers Connecticut Basic Program Basic 6 76 C 4:25 PM 4:50 PM
Im Ryan Westchester Skating Ac BS Basic Program Basic 6 76 C 4:25 PM 4:50 PM
Lanzetta Lily Sky Rink Chelsea Piers BS Basic Program Basic 6 76 C 4:25 PM 4:50 PM
Poddar Priyanka Non-USFS member Basic Program Basic 6 77 D 4:25 PM 4:50 PM
Salce Katherine Greenwich SC Basic Program Basic 6 77 D 4:25 PM 4:50 PM
Trelles Sofia Springdale FSC Basic Free Skate Program Free Skate 2 78 A 4:50 PM 5:15 PM
Gorski Anna Rye FSC Basic Free Skate Program Free Skate 2 78 A 4:50 PM 5:15 PM
Pales Anna Aviator FSC Basic Free Skate Program Free Skate 2 78 A 4:50 PM 5:15 PM
Vallerie Kaitlyn Springdale FSC Basic Free Skate Program Free Skate 2 79 B 4:50 PM 5:15 PM
Lee Sophia Rye FSC Basic Free Skate Program Free Skate 2 79 B 4:50 PM 5:15 PM
                 
Hillenmeyer Gracie Springdale FSC Basic Free Skate Program Free Skate 3 80 A 4:50 PM 5:15 PM
Wang Cindy Rye FSC Basic Free Skate Program Free Skate 3 80 A 4:50 PM 5:15 PM
Anderson Rebecca SC of Brewster Basic Free Skate Program Free Skate 3 80 A 4:50 PM 5:15 PM
Archie Sadie Springdale FSC Basic Free Skate Program Free Skate 3 81 B 4:50 PM 5:15 PM
Scinicariello Abigail SC of Brewster Basic Free Skate Program Free Skate 3 81 B 4:50 PM 5:15 PM
                 
Cutting Catherine Greenwich SC Basic Free Skate Program Free Skate 1 82 A 5:15 PM 5:35 PM
Dweck Morgan Springdale FSC Basic Free Skate Program Free Skate 1 82 A 5:15 PM 5:35 PM
Hartch Caroline Windy Hill SC Basic Free Skate Program Free Skate 1 82 A 5:15 PM 5:35 PM
Missoum Claire SC of Brewster Basic Free Skate Program Free Skate 1 83 B 5:15 PM 5:35 PM
Geba Caroline Rye FSC Basic Free Skate Program Free Skate 1 83 B 5:15 PM 5:35 PM
Thurmeier Meghan SC of Brewster Basic Free Skate Program Free Skate 1 83 B 5:15 PM 5:35 PM
Cullen Ava SC of Brewster Basic Free Skate Program Free Skate 1 84 C 5:15 PM 5:35 PM
Winham Alexandra Greenwich SC Basic Free Skate Program Free Skate 1 84 C 5:15 PM 5:35 PM
         END OF COMPETITION        

 

 

 

 

« Older entries